Log in

2015 HAAPC Award Winners

Monday, March 28, 2016 9:50 AM | Anonymous

HAAPC Announces Production Winners for 2015

On March 23, 2016 the Houston Area Association of Personnel Consultants (HAAPC) recognized the achievements of their members by hosting the 34th Annual Awards Program. HAAPC is a professional trade association dedicated to promoting high standards in business practices and state of the art educational programs for members of the staffing and recruiting industry. Held at The Westin Houston Memorial City and emceed by Barbara Bruno from Good as Gold Training, the Annual Awards program announces and celebrates the production winners of HAAPC members within various categories. Congratulations!

SPECIAL AWARDS

Outstanding Contribution to the Industry

Terry Lederman – Employer Flexible

 

Outstanding Contribution to the Association

Kevin Rogers, CPC, CTS - Employer Flexible

 

Lifetime Member

Laura Bowen, CTS – ExecuTeam Staffing


CONTRACT/TEMPORARY SERVICES

Contract/Temporary Placement-Light Industrial Team Award

1st PLACE =   Burnett Specialists, Alcon Team

Lindsey Rodriguez - Rebeca Diaz - Kristen Ivey

2nd PLACE =  Carlton Staffing, Southwest Branch

Beth Hammond, CTS -  Katie Sechrist, CTS - Sara Lozano- Candace Gaskin- Jonathan Carpenter

3rd PLACE =  Burnett Specialists, Southeast Branch

Heidi Roe - Lauren Byars

Outstanding Achievement 2015=  Carlton Staffing, Southeast Branch

Chris Lowry - Melanie Hightower

 

Contract/Temporary Placement-Administrative Support Team Award

1st PLACE =   Burnett Specialists, Northwest Team

Patsy Ford, CTS – Patti Villarreal, PHR

2nd PLACE =  Burnett Specialists, Teleskills Team

Krista Clements - Elpida Routsas

3rd PLACE =  Professional Alternatives

Christine Norris

 

Contract/Temporary Placement-Technical/Professional Team Award

1st PLACE =   Nearterm Corporation

Gayle Tapps - Jimmy Higgins  - Matt Watson - Melinda Williamson


BLENDED SERVICES

Blended Services-Administrative Support-Team Award

1st PLACE =   Burnett Specialists, Greenway/Downtown

Michelle Waldron -Ashlynn Henry - Toni Altom - Jennifer Chu

2nd PLACE =Executeam

Barbara Vaknine CSP/CTS -Lindsey McCrory CSP-Lina Faye Gibbs -Tania Morales,CPC -

Shannon Coleman, CPC

3rd PLACE =  Burnett Specialists, Woodlands

Hope Simmons - Natacha Corley

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =Carlton Staffing

Beth Hammond, CTS - Jonathan Carpenter - Ashleigh Kraatz - Chelsea Lavoie

 

Blended Services-Technical/Professional-Team Awards

1st PLACE =   Team1Medical Staffing

Jessica Randolp, CTS  -Mallory Whetten

2nd PLACE =  Employer Flexible, Managed Recruitment Solution

Bonnye Kirk, CTS - Kevin Rogers, CPC, CTS - Rina Garza

3rd PLACE =  Burnett Specialists, Accounting

Krystal Brod - Kelsie Householder

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =  Physician Resources, Inc

Rebecca Orzabal - Angela Garcia - Consuelo Franklin - Natalia Torres

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =  Ultrastaff

Jolyn West Scheirman - Kelly Holter - Brenda Rodriguez - Maria Mosqueda - Tiffany Thompson - Shamika Boyd - Marquita Orr - Eloisa Rodriguez - Lakiesha Joe

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =  Carltech Engineering & IT

Jeff Thigpen - Blake Pellerin - Eric Stigge - Carlos Delgado - Paul Park

 

Blended Services-Administrative Support-Individual Awards

1st PLACE =   Katie Sechrist, CTS – Carlton Staffing

2nd PLACE =  Sara Lozano – Carlton Staffing

3rd PLACE =  Kimberly Carpenter, CPC, CTS – Murray Resources

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =Elizabeth Orea, CPC – Murray Resources

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =Casey Landers, CPC – Murray Resources

 

Blended Services-Technical/Professional-Individual Awards

1st PLACE =   Bonnye Kirk, CTS – Employer Flexible

2nd PLACE =  Rina Garza – Employer Flexible

3rd PLACE =  Shelley Blount, PHR – Burnett Specialists

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =  Joanne Gierspeck – Professional Alternatives

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =Amanda McNeil, CPC – Burnett Specialists

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =Sarah Terry, CPC– Burnett Specialists

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =Sue Bragg  –  Professional Alternatives

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =Terry Fisher– Burnett Specialists

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =Kevin Gwinn – Burnett Specialists

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =Molly Gutierrez – Burnett Specialists

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =Marlies Ledbetter, CPC – Burnett Specialists

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =James Criswell – Professional Alternatives

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =Nicole Stoker, CPC – Burnett Specialists

OUTSTANDING ACHIEVEMENT 2015 =Caitlin Tesoriero – Burnett Specialists

 

DIRECT HIRE AWARDS

Direct Hire – Technical/Professional Team Award

1st PLACE =   Murray Resources

Robert Fragoso * – Daniel Heidrick

 

**Individuals who billed more than $500,000 in 2015 earned a place in the Half Million Dollar Club and received a Red Logo pin.

* Individuals who billed more than $250,000 in 2015 earned a place in the Quarter Million Dollar Club and received a White Logo Pin.


Direct Hire - Administrative Support

1st PLACE =   Elithia Marshi – MK Personnel *

2nd PLACE =  Meredith Clem – Burnett Specialists *

3rd PLACE =  Susan Stone – Burnett Specialists

4th PLACE = Jennifer Lacey Briscoe, CTS, CPC – Hiring Source

5th PLACE =  Charise Spedale –  Burnett Specialists

6th PLACE =  Ashley Golden - Burnett Specialists

7th PLACE = Evelyn Burnett – MK Personnel

8th PLACE =  Jamie Crowe –  Burnett Specialists

9th PLACE =  Brandy Lowrey - Burnett Specialists

10th PLACE = Christina Olsen – Burnett Specialists

11th PLACE =  Stephanie King  –  MK Personnel

12th PLACE =  Christina Gomez –  Burnett Specialists

13th PLACE =  Briana Thompson  –  Hiring Source

Direct Hire - Technical/Professional

1st PLACE =   Jeff Mason - Professional Alternatives **

2nd PLACE =  Mark Dremely, CPC – Richard, Wayne & Roberts  **

3rd PLACE =  Truett Allen – Richard, Wayne & Roberts **

4th PLACE =   Paul Johnson – The Austin Group **

5th PLACE =  Jessica Bellew – The Austin Group **

6th PLACE =  Vickie Nelson, CPC – The Austin Group  *

7th PLACE =   Robert Fragoso – Murray Resources *

8th PLACE = Eric Holzer, CPC – Richard, Wayne & Roberts *

9th PLACE =   Kurt Dawson, CPC – Richard, Wayne & Roberts *

10th PLACE =   Nicole Self – Richard, Wayne & Roberts *

11th PLACE = Kelly Thomas – Richard, Wayne & Roberts *

12th PLACE =  Michael Finch – Richard, Wayne & Roberts *

13th PLACE =   Sam Riegler, CPC – The Austin Group *

14th PLACE =  Susan Benson – Richard, Wayne & Roberts *

15th PLACE =   Marc Holdaway – Richard, Wayne & Roberts *

16th PLACE = Lauren Vigil– The Austin Group *

17th PLACE =  Ken McQueen, CPC – Richard, Wayne & Roberts

 *18th PLACE =  John Martinez – Richard, Wayne & Roberts *

19th PLACE =  Tania Killebrew – Richard, Wayne & Roberts *

20th PLACE =   Alexis Rogers, CPC – Richard, Wayne & Roberts *

 

Top Fifty - 2015 =  Adam Barclay – Richard, Wayne & Roberts *

Top Fifty - 2015 =  Anna Colosimo – Richard, Wayne & Roberts  *

Top Fifty -2015 =  Steven Hadnot – Richard, Wayne & Roberts *

Top Fifty -2015 =  Robin Payne – Richard, Wayne & Roberts

Top Fifty - 2015 =  Lisa Martin – Richard, Wayne & Roberts

Top Fifty - 2015 =  Kristi Pickett – Richard, Wayne & Roberts

Top Fifty - 2015 =  Kristi Noble – The Austin Group

Top Fifty -2015 =  Stacy Johnson – Qualitec

Top Fifty -2015 =  Janel McNeal – Richard, Wayne & Roberts

Top Fifty -2015 =  Shanna Finucane  – Richard, Wayne & Roberts

Top Fifty -2015 =  Ruth Schlanger, CPC– Richard, Wayne & Roberts

Top Fifty -2015 =  Gayle Tapps – Nearterm Corporation

Top Fifty - 2015 =  Neshia Plair – Richard, Wayne & Roberts

Top Fifty -2015 =  Zarina Meekey – Richard, Wayne & Roberts

Top Fifty -2015 =  Stan Toll – Qualitec

Top Fifty - 2015 =  Debbie Lyon, CPC – Qualitec

Top Fifty - 2015 =  Daniel Heidrick – Murray Resources

Top Fifty - 2015 =  Gary Bryson – Nearterm Corporation

Top Fifty -2015 =  Rodney Schwab – Professional Alternatives

Top Fifty -2015 =  Pat Brown  – Qualitec

Top Fifty -2015 =  Eileen Cagle – Qualitec

Top Fifty -2015 =  Elisa Ibarrola – The Austin Group

Top Fifty -2015 =  Claude Von Holden – Qualitec

Top Fifty -2015 =  Ellen Hunt – Qualitec

Top Fifty -2015 =  Josh Burke – Qualitec


ROOKIE OF THE YEAR AWARDS

Administrative Support

Brandy Lowrey – Burnett Specialists

 

Technical Professional

Katherine Shaver – Richard, Wayne & Roberts

 


  (C) Houston Area Association of Personnel Consultants
Powered by Wild Apricot Membership Software