Log in

HAAPC Announces Winners of 37th Annual Awards

Wednesday, May 13, 2020 4:13 PM | Anonymous

Houston, TX (May 13, 2020) – The Houston Area Association of Personnel Consultants (HAAPC), the local trade association for staffing and recruiting firms, announced winners of its 37th Annual Awards Program. As the only trade association for recruiting and temporary staffing firms in Houston and the surrounding areas, the HAAPC provides educational programs, certification, advocacy, and recognition for those in the industry.

The awards honor staffing and recruiting professionals for their achievements and success in 2019. Usually held at the Junior League of Houston, this year’s awards program was held in a digital format for the safety of the association members and guests. The awards are given each year in a variety of categories to recognize individual recruiters, as well as recruiting teams, in contract staffing, blended services, administrative, and technical/professional niches. This year’s digital program was emceed by Elithia Marshi, President of the HAAPC Board of Directors, along with Beth Hammond, the Immediate Past President and Treasurer. More than 60 awards were presented to nearly a dozen Houston-based firms.

“We are so proud of our members across Houston for the amazing work they do on behalf of their clients and the business community,” said Marshi. “Recruiters play a valuable service to help businesses grow and it is so important to take time to celebrate the recruiters and teams who represent the best in Houston.”

The following award winners were announced:

Blended Services Category

Team Awards- Administrative Support Division

·         1st Place- Burnett Specialists Greenway: Michelle Waldron & Toni Altom

·         2nd Place- Professional Alternatives: Sue Bragg & Christine Norris

·         3rd Place- Burnett Specialists Westchase: Carmen Albertson & Marissa Watson

Individual Awards- Administrative Support Division

·         1st Place- Christine Norris with Professional Alternatives

·         2nd Place- Sue Bragg with Professional Alternatives

Team Awards- Technical/Professional Division

·         1st Place- Burnett Specialists Accounting: Krystal Brod & Nicole Stoker

·         2nd Place- Professional Alternatives Credit & Risk: James Criswell & Donna Stewart

·         3rd Place- Physician Resources: Rebecca Orzabal, Angela Garcia, Bronti Phillips, Patti Fudge, Ana Clark, Jolyn West Scheirman, Amanda Muren, Katrina Martinez, Brenda Rodriguez, & Stacie Cruz

·         4th Place- UltraStaff: Andrenette Cox-Nyatome, Krystal Garcia, & Denise Vidaurri

Individual Awards- Technical/Professional Division

·         1st Place- Roger Reyna with Professional Alternatives

·         2nd Place- Molly Gutierrez with Burnett Specialists

·         3rd Place- Caitlin Spellings with Burnett Specialists

·         4th Place- Shelley Ray with Burnett Specialists

·         5th Place- Meredith Clem with Burnett Specialists

·         6th Place- Sue Ellen Burch with Burnett Specialists

·         7th Place- Dana Schneider with Burnett Specialists

·         8th Place- Jennifer Gibbs with Burnett Specialists

·         9th Place- Kevin Gwinn with Burnett Specialists

·         10th Place- Melissa Marbais with Burnett Specialists

·         11th Place- Elena Mazaraki with Burnett Specialists

·         12th Place- Rachael Hooker with Burnett Specialists

·         13th Place- Janet Candelario with Burnett Specialists

·         14th Place- Chris Peters with Burnett Specialists

·         15th Place- Charisse Brown with Burnett Specialists

Contract/Temporary Staffing Category

Team Awards- Administrative Support

·         1st Place- Burnett Specialists TeleSkills: Krista Clements & Elpida Routsas Duff

·         2nd Place- Burnett Specialist Northwest: Patsy Ford & Patti Villarreal

Individual Awards- Administrative Support

·         1st Place- Karen Walding Zuntch with Professional Alternatives

Team Awards- Light Industrial

·         1st Place- Carlton Staffing Southwest: Beth Hammond, Candace Gaskin,  Sara Lozano, & Shawn Kowalski

·         2nd Place- Burnett Specialists Southwest: Heidi Roe & Daniela Dees

Individual Awards- Light Industrial

·         1st Place- Sara Lozano

Team Awards- Technical/Professional

·         1st Place- Dagen Personnel: Tiffany Wallace & Angie Lawson

·         2nd Place- Nearterm: Gayle Tapps & Matt Watson

·         3rd Place- Burnett Specialists Woodlands: Hope Simmons & Natacha Corley

Individual Awards- Technical/Professional

·         1st Place- James Criswell with Professional Alternatives

Direct Hire Administrative Category

Team Awards- Administrative Support

·         1st Place- Burnett Specialists Westchase: Brandy Falcon & Kylie Mulvogue

·         2nd Place- Burnett Specialists Accounting: Molly Gutierrez, Shelly Ray, Melissa Marbais, Rachel Hooker, Ashley Flowers, & Danielle Avalos

·         3rd Place- Burnett Specialists Southwest: Isabel Swanson & Shannon Holloman

Individual Awards- Administrative Support

·         1st Place- Brandy Falcon with Burnett Specialists

·         2nd Place- Stephanie King with MK Personnel

·         3rd Place- Shannon Holloman with Burnett Specailists

·         4th Place- Charise Spedale with Burnett Specialists

·         5th Place- Ashley Golden with Burnett Specialists

·         6th Place- Ashley Craddick with Burnett Specialists

·         7th Place- Kylie Mulvogue with Burnett Specialists

·         8th Place- Lindsay Loveland with Burnett Specialists

·         9th Place- Elle Cavatore with Burnett Specialists

·         10th Place- Sue La Vonne Stone with Burnett Specialists

·         11th Place- Isabel Swanson with Burnett Specialists

·         12th Place- Amy Gonzalez with MK Personnel

·         13th Place- Skylar Smith with MK Personnel

Rookie of the Year-Administrative

·         Amy Gonzalez with MK Personnel

Direct Hire Technical Professional Category

Team Awards- Technical/Professional

·         1st Place- Burnett Specialists IT/Engineering: Kevin Gwinn, Sarah Terry, Caitlin Spellings, & Jess Moreno

·         2nd Place- Burnett Specialists Accounting: Molly Gutierrez, Shelly Ray, Melissa Marbais, Rachel Hooker, Ashley Flowers, & Danielle Avalos

·         3rd Place- Hunter & Sage: Elithia Marshi, Cathy Higginbotham, and Oliver Gregg

Individual Awards- Technical/Professional

·         1st Place- Nicole Self with Richard, Wayne, & Roberts

·         2nd Place- Sarah Terry with Burnett Specialists

·         3rd Place- Mark Dremely with Richard, Wayne, & Roberts

TOP 10

·         4TH Place- Paul Johnson with Qualitec

·         5th Place- Roger Reyna with Professional Alternatives

·         6th Place- Truett Allen with Richard, Wayne, & Roberts

·         7th Place- Susan Benson with Richard, Wayne, & Roberts

·         8th Place- Ken McQueen with Richard, Wayne, & Roberts

·         9th Place- Eric Holzer with Richard, Wayne, & Roberts

·         10th Place- Kyle Williams with Richard, Wayne, & Roberts

TOP 20

11TH Place- Stacie Beaujeaux with Richard, Wayne, & Roberts

12th Place- Kurt Dawson with Richard, Wayne, & Roberts

13th Place- Cathy Higginbotham with Hunter&Sage

14th Place- Neshia Plai with Richard, Wayne, & Roberts

15th Place- Lisa Martin with Richard, Wayne, & Roberts

16th Place- Kristi Pickett with Richard, Wayne, & Roberts

17th Place- Alexis Rogers with Richard, Wayne, & Roberts

18th Place- Patrick Drew with Richard, Wayne, & Roberts

19th Place- Roger Reissig with Richard, Wayne, & Roberts

20th Place- Tyna Truong with Richard, Wayne, & Roberts

TOP 30

21ST Place- Cheryl Norton with Richard, Wayne, & Roberts

22nd Place- Tania Killebrew with Richard, Wayne, & Roberts

23rd Place- Ariana Morris with Professional Alternatives

24th Place- Lance Russel with Richard, Wayne, & Roberts

25th Place- Carrie Flick with Richard, Wayne, & Roberts

26th Place- Oscar Reed with Richard, Wayne, & Roberts

27th Place- Oliver Gregg with Hunter&Sage

28th Place- Cynthia Jackson with Richard, Wayne, & Roberts

29th Place- Ruth Schlanger with Richard, Wayne, & Roberts

30th Place- Steve Hadnot with Richard, Wayne, & Roberts

TOP 40

31st Place- Sara Walkowiak with Professional Alternatives

32nd Place- Rachel Hooker with Burnett Specialists

33rd Place- Gayle Tapp with Nearterm Corporation

34th Place- Stacy Johnson with Qualitec

35th Place- Gary Bryson with Nearterm Corporation

36th Place- Matt Watson with Nearterm Corporation

37th Place- Alina Lozier with Nearterm Corporation

Rookie of the Year-Technical Professional

·         Oscar Reed with Richard, Wayne, & Roberts

ABOUT HAAPC

The Houston Area Association of Personnel Consultants (HAAPC) is the only professional trade association for the staffing and recruiting firm industry in the greater Houston area. HAAPC is dedicated to promoting high standards of business practices and state of the art educational programs for its members and the industry in Houston. For more information, visit www.haapc.org.

-###-

  (C) Houston Area Association of Personnel Consultants
Powered by Wild Apricot Membership Software